poniedziałek, 9 grudnia 2013

2013 POLSKA: miejsca 20-11

Najlepsze polskie piosenki 2013 - część 1
Best Polish Songs 2013- part 1:

Ranking ma charakter subiektywny (ale pewne obiektywne przesłanki na pewno też miały na niego wpływ).
Nie jestem właścicielem zdjęć zamieszczanych na blogu. Zostały one znalezione w internecie.
Zastrzegam sobie prawo do kopiowania tekstów i zamieszczania ich na innych stronach jako swoje własne.
______________________________________________________________________________
20.
Iza Lach feat. Snoop Lion

Autor: Iza Lach, Snoop Lion
Produkcja: Snoop Lion
Album: - 

Iza Lach po podpisaniu kontraktu na 5 albumów z wytwórnią Snoop Dogga (ekhm… Snoop Liona) rozwija skrzydła i co chwila wypuszcza do sieci jakiś nowy kawałek, raz po polsku, raz po angielsku. W oczekiwaniu na pełnowymiarowy album, mamy możliwość posłuchania znakomicie zaaranżowanej ballady r&b, która jest kolejnym dowodem na talent 24-letniej Łodzianki. Szerokim echem w mediach odbił się też klip zrealizowany do piosenki, w którym wziął udział mentor Izy. Nie wnikam jak wyglądają relacje między nimi (niestety ludzie kochają ploteczki), ale uściślając: Lach wygrała międzynarodowy konkurs na remix piosenki Snoop Dogga „Set It Off” i dlatego w ogóle doszło do tej współpracy. Miejmy nadzieję, że będzie ona płodna… Znaczy się… Miałem na myśli, że da nam wiele dobrej muzyki :)
______________________________________________________________________________
19.
Edyta Bartosiewicz

Autor: Edyta Bartosiewicz
Produkcja: Leszek Kamiński
Album: Renovatio

To był rok powrotów. Lipnicka, Makowiecki, Zalewski i najbardziej oczekiwana… Bartosiewicz. Nie rozumiem jak w rzeczywistości pełnej dynamicznych zmian na każdym możliwym polu, można robić taką samą muzykę jak 20 lat temu. Bartosiewicz przez ostatnie 15 lat była chyba gdzieś zahibernowana, z dala od świata, stacji radiowych i Internetu. Czy wyszło jej to na dobre? Temat do szerszej dyskusji. Ale jedno wiem na pewno. Jej muzyka nadal jest szczera, tak po prostu… płynie z serducha. I nadal jest sto razy lepsza od tysięcy bezpłciowych i beznadziejnych piosenek, którymi katują nas od rana do wieczora w radiu. I to mi wystarczy. Dlatego dobrze, że wróciłaś Bartosiewicz.
______________________________________________________________________________
18.
Krzysztof Zalewski

Autor: Krzysztof Zalewski, Marcin Bors, Andrzej Markowski
Produkcja: Marcin Bors
Album: Zelig

Tyle lat minęło, że można nie poznać. Krzysztof Zalewski to ten metalowy chłopak z długimi włosami, który wygrał drugą edycję Idola. Po 10 latach od wydania „Pistoletu”, wraca z nowym obliczem. Album „Zelig”  jest podobno świetny, ale niestety jeszcze nie miałem sposobności jego wysłuchania. Podobno nie jest już ani hardrockowo, ani metalowo. Zalef przeszedł muzyczną metamorfozę. Apetyt wzbudza singiel promujący – „Jaśniej”. Schizowy tekst, mocny wokal i funkowa energia. Jest moc!
______________________________________________________________________________
17.
Myslovitz

Autor: Myslovitz
Produkcja: Marcin Bors
Album: 1.577

Zgadzam się z powszechną opinią, że Myslovitz bez Rojka to nie ten sam zespół. Trudno zastąpić tak charyzmatycznego wokalistę, ale zupełnie obiektywnie należy przyznać, że Michał Kowalonek dobrze sobie radzi. Pomimo, że słyszymy inny głos, nietrudno też rozpoznać charakterystyczny styl grupy, a to znaczy, że Myslovitz to nie tylko Rojek, ale grupa bardzo dobrych muzyków i kompozytorów. Dowodem na to jest chociażby „Prędzej Później Dalej” napędzany nowofalowym riffem i syntezatorem.

Posłuchaj również:
Myslovitz – Telefon --> Całkowicie inne Myslovitz, szczególnie jeśli chodzi o teksty. Słychać, że nie stoi za nimi Rojek.
______________________________________________________________________________
16.
Misia Ff

Autor: Michalina Furtak
Produkcja: Leszek Biolik
Album: Epka

Dziewczyna kryjąca się pod tajemniczym pseudonimem Misia Ff to wokalistka i basistka wielonarodowej grupy Très.b, a także laureatka Fryderyka i Paszportu Polityki. W tym roku wydała debiutancki solowy materiał, z którego pochodzi „Mózg”. To treściwa, krótka, pop rockowa piosenka, w którym Misia bawi się słowami (podobno to jej pierwsze teksty pisane w języku polskim). „Mózg” jest genialny w swej prostocie. Takie piosenki powinny stawać się hitami. 
______________________________________________________________________________
15.
Rebeka

Autor: Iwona Skwarek, Bartosz Szczęsny
Produkcja: Bartosz Szczęsny
Album: Hellada

Synthpopowe brzmienie przeżywa swój renesans na całym świecie. Podczas gdy w latach ’80 więcej było w tej muzyce radości i kiczu (a raczej z tym ją kojarzymy), dzisiaj wolimy odkrywać mroczną stronę tamtej dekady, bardziej nostalgiczną i… melancholijną. W fantastycznej piosence poznańskiego duetu Rebeka nie grozi nam jednak nuda. Post-punkowy bas i wiele warstw najróżniejszych partii klawiszy sprawiają, że to jeden z najlepiej wyprodukowanych i błyskotliwych kawałków 2013 roku.

Posłuchaj również:
Rebeka – Melancholia (Kamp! Remix) --> Kamp! wyrastają na polskich mistrzów remixu.
______________________________________________________________________________
14.
Mikromusic

Autor: Natalia Grosiak, Dawid Korbaczyński
Produkcja: Dawid Korbaczyński
Album: Piękny Koniec

Mikromusic działają na rynku muzycznym już dobre 10 lat, ale nigdy nie mieli tak rozpoznawalnej piosenki, jaką jest „Takiego Chłopaka”. Ciężko nazwać ją przebojem, ale ma w sobie coś intrygującego i przyciągającego. Na pewno jest to charakterystyczny wokal Natalii Grosiak, ale ja stawiam, że ten utwór zdobył popularność głównie dzięki tekstowi. Zabawnemu i ironicznemu. Na początku dziewczyna mówi dokładnie, jakiego chce chłopaka, a raczej jakiego nie chce mieć. Wymienia wszystkie wady i przywary. Szuka tego swojego wymarzonego partnera i szuka, i szuka, i znaleźć nie może. W końcu dochodzi do wniosku, że nie ważne jaki, byle w ogóle był – nawet Polak, pijak i brzydal. Przewrotne…
______________________________________________________________________________
13.
Ania Rusowicz

Autor: Ania Rusowicz
Produkcja: Emade (Piotr Waglewski)
Album: Genesis

Mam słabość do retro. Urodziłem się w złych czasach. Ania Rusowicz chyba ma to samo. Po złożeniu hołdu mamie na debiutanckiej płycie „Mój Big-Bit”, obsypanej Fryderykami, pojawiły się pytania w którą stronę podąży młodsza kopia Ady. Odpowiedź otrzymaliśmy na kolejnym albumie - „Genesis”. Nie rezygnując ze stylistyki dawnych lat, Rusowicz eksploruje chyba wszystkie rejony muzyki lat ’60 i ’70. Mamy tu mocne riffy, hipisowską psychodelię, wyrafinowany pop i szczyptę ballad. Każda z tych muzycznych pocztówek została skrupulatnie wyprodukowana przez Emade i w każdej z nich czuć ducha epoki dzieci-kwiatów. Wydawnictwo promuje melodyjne i chwytliwe „To Co Było”, z tak typowym dla późnych lat ‘60 solo na flecie. Polecam cały album. Działa jak wehikuł czasu.

Posłuchaj również:
Ania Rusowicz – To Nie Ja --> Panie i Panowie, garażowa wersja Rusowicz part 1
Ania Rusowicz – Polne Kwiaty --> … i part 2.
Ania Rusowicz – Co z tego mam? --> Ano mamy z tego wspaniale zaaranżowany psychodeliczny pop z podniosłym finałem.
______________________________________________________________________________
12.
Sorry Boys

Autor: Piotr Blak, Tomasz Dąbrowski, Maciej Gołyźniak, Izabela Komoszyńska
Produkcja: Marek Dziedzic
Album: Vulcano

Trwa obecnie moda na Sorry Boys. Mają dobrą prasę na którą w pełni zasłużyli. To grupa, którą wypada znać, bo jeszcze dużo będzie się o nich pisać i nie raz usłyszymy tę nazwę. Tylko niech ona nas nie zmyli - to zespół z Warszawy. Z takim materiałem jak na ich drugim albumie „Vulcano”, mogą z powodzeniem robić karierę na Zachodzie. Charyzmatyczny i dramatyczny głos Beli Komoszyńskiej to ich znak rozpoznawczy. Brzmienie przypomina natomiast wiele zespołów z wielkiego świata, od Bat For Lashes po Niki & The Dove. Ale nasze lepsze… bo polskie. Sorry Boys to najjaśniejszy punkt na polskiej scenie alternatywnej. Życzę im hitu, żeby nasz piękny kraj (a może też Europa) w końcu o nich usłyszał.

Posłuchaj również:
Sorry Boys – Phoenix --> Kolejna perełka z „Vulcano”.
______________________________________________________________________________
11.
Iza Kowalewska

Autor: Iza Kowalewska
Produkcja: ?
Album: Diabeł mi Cię dał

Nie uwierzyłbym, gdyby powiedziano mi, że można zrobić tango zupełnie na poważnie z jazzowym feelingiem i połączyć to z tekstem o DNA, chromosomach i helisach. No chyba jakiś żart. A jednak… Nigdy nie mów nigdy. Kowalewska zaczyna karierę solową zupełnie na poważnie. Wcześniej mogliśmy ją usłyszeć w projekcie Muzykoterapia, który swoimi jazzowo-elektronicznymi utworami nie mógł się przebić do muzycznej świadomości przeciętnego Polaka. Myślę, że Izę solo czeka to samo. Niestety…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz